Resultat 2018

23 september, Årets Tio små birdies vanns av Marit Nilsson.
 

22 september, Säsongsavslutning  Bästboll / Individuell, PB 
Sponsor: COOP/Åstorps Gård/Fotografen

Bästboll 

1. Malin Nyqvist o Maria Hansson 44
2. Anna Lander o Marie Molander 42
3. Eva Karlsson o Maria Adolfsson 42
 

Individuellt 

1. Maria Adolfsson 36
2. Solveig Carlsson 35
3. Maria Hansson 35
 
18 september, VSP singeltävling 9 hål Slg                       Sponsor: Älvstranden
 
A-klass   B-klass  
1. Marina Welander 36 1. Maj-Britt Fredriksson 38
2. Carina Adolfsson 36 2. Marit Nilsson 38
3. Therese Fredriksson 39 3. Maria Adolfsson 40

11 september, lottad singeltävling 9 hål PB                       Sponsor: Kils blomsterhandel
 
A-klass   B-klass  
1. Malin Nyqvist 13 1. Ylva Berndtsson 15
2. Catrine Persson 13 2. Marie Molander 15
3. Carina Adolfsson 12 3. Maria Adolfsson 13
 

4 september, 9 hål Slg                                                Sponsor: Hårbutiken            

A-klass   B-klass  
1. Sabina Wahlström 36 1. Lena Hermansson 33
2. Monica Svensson 36 2. Marie Molander 39
3. Marina Welander 38 3. Kerstin Kvarnlöf 40

28 augusti, 2-mannalag Greeensome 9 hål PB         Sponsor: Pretak

1. Ann-Christin Bergström, Margareta Lydén 21
2. Gitte Nyqvist, Ninni Berntsson 18
3. Carina Halvarsson, Ingrid Johansson 17

21 augusti, 2-mannalag  Bästboll / Greeensome / Scramble, PB 
Sponsor: Kils Golfrestaurang
           

1. Anita Andersson, Ingegärd Bäcklund 44
2. Maj-Britt Fredriksson, Therese Fredriksson 42
3. Catrine Persson, Gunilla Levein Lawner 42

14 augusti, Individuellt PB                                       Sponsor: Perssons gräv             

A-klass   B-klass  
1. Anna Lander 35 1. Marit Nilsson 35
2. Carina Adolfsson 35 2. Sandra Johansson 32
3. Kerstin Almqvist 34 3. Gitte Nyqvist 30

7 augusti, 3-manna scramble Slg                             Sponsor: Bentes friskvårdsstuga

1. Alva Haster, Carina Adolfsson, Maria Adolfsson 59
2. Eva Karlsson, Ninni Berndtsson, Karin Bäcklund 59
3. Eva Bjergestam, Kerstin Almqvist, Susanne Ullbrandt 59

31 juli, VSP Slg                                                             

A-klass   B-klass  
1. Margareta Lydén 73 1. Lena Hermansson 66
2. Monica Svensson 75 2. Maria Adolfsson 76
3. Margot Hedlund 75 3. Marit Nilsson 79

24 juli, VSP PB, Tre tee
A-klass   B-klass  
1. Carina Adolffson 42 1. Lillemor Jansson 46
2. Ninni Berndtsson 40 2. Angela Nilsson 45
3. Margareta Lydén 40 3. Marit Nilsson 44

17 juli, VSP Slg                                                             

A-klass   B-klass  
1. Anneli Olsson 71 1. Annika Levein 68
2. Ingrid Johansson 71 2. Maria Adolfsson 69
3. Monica Svensson 71 3. Catrine Persson 71

10 juli, VSP PB                                                                      

A-klass   B-klass  
1. Gunilla Levein Lawner 38 1. Susanne Ullbrandt  39
2. Therese Fredriksson 37 2. Eva Bjergestam 38
3. Kerstin Almqvist 37 3. Marit Nilsson 37

26 juni, Lottad singeltävling, 9 hål PB                              Sponsor: Bohaget  
A-Klass   B-Klass  
1. Gunilla Levein Lawner 19 1. Lena Hermansson 20
2. Malin Nyqvist 17 2. Pia Almqvist 19
3. Carina Adolfsson 16 3. Eva Bjergestam 16

19 juni, Klädshopens 3-mannalag, Bästboll                     Sponsor: Klädshopen i Kil                           

1. Carina Berg, Gitte Nyqvist, Malin Nyqvist 91
2. Catrine Persson, Gunilla Levein-Lawner, Kerstin Almqvist 86
3. Carina Junghage, Ewa-Lena Berndtsson, Ninni Berndtsson 79

12 juni, Hemlig resa Bästboll                                             Sponsor: ICA                                                           

1. Monica Johansson, Bente Aarum, Malin Nyqvist 51
2. Kerstin Kvarnlöf, Lena Hermansson, Solveig Carlsson 50
3. Margareta Lydén, Ingegärd Bäcklund, Birgitta Åkerberg, Ingrid Johansson 49

12 juni Hemlig resa, individuellt PB

1. Ingrid Johansson 38 
2. Carina Adolfsson 38 
3. Kerstin Kvarnlöf 38 

5 juni, VSP PB                                                                       Sponsor: Kils Golfshop

A-klass   B-klass  
1. Sabina Wahlström 38  1. Margot Hedlund         45
2. Margareta Lydén 35  2. Monica Johansson 36
3. Ingrid Johansson 34  3. Marie Molander 36

2 juni, 3-manna scramble PB                                                Sponsor: Frilantz Fordonsservice                           

1. Anna Lander / Carina Adolfsson / Eva Flödén 47
2. Agneta Hultin Karlsson / Ewa-Lena Berndtsson / Karin Bäcklund 47
3. Eva Karlsson / Gunilla Levein-Lawner / Lilian Johansson 46

29 maj, Irish Greensome PB                                                Sponsor: Ugnslackering i Karlstad

1. Carina Adolfsson / Maria Adolfsson 45
2. Ingrid Johansson / Marit Nilsson 42
3. Sabina Wahlström / Susanne Ullbrandt 40

22 maj, Bästboll PB                                                                Sponsor: Kils Byggservice

1. Kerstin Kvarnlöf / Malin Nyqvist 46
2. Agneta Hultin Karlsson / Christina Östlund 46
3. Catrine Persson / Marie Molander 46

15 maj, Slg                                                                              Sponsor: Änglarum

A-klass   B-klass  
1. Alva Haster 68 1. Margot Hedlund                   63
2. Therese Fredriksson 69 2. Bente Aarum 66
3. Solveig Carlsson 69 3. Carina Halvarsson 67

8 maj, VSP                                                                               Sponsor: My Perfect Day

A-klass   B-klass  
1. Monica Svensson     41 1. Margot Hedlund          40
2. Gunilla Levein-Lawner 39 2. Marit Nilsson 39
3. Carina Adolfsson    39 3. Ingegärd Bäcklund 35