Resultat 2017

23 september Säsongsavslutning                              Sponsor: ICA/Åstorps gård

Närmast Hål   5:an Ninni Berndtsson    8:an Anneli Olsson    13:de Pia Almqvist  16:de Maggan Lydén

Singeltävling Pb  
 1. Mona Mogren 40 p
 2. Ylva Berndtsson 34 p
 3. Marina Welander 33 p
 4. Ninni Berndtsson 32 p
 5. Pia Almqvist 32 p
 6. Anna Lander 31 p
 7. Anneli Olsson 31 p
 8. Malin Nyqvist 30 p
 9. Marie Molander 30 p
10. Carina Junghage 29 p

 

Bästboll  
 1. Pia Almqvist & Anna Lander 45 p
 2. Ninni Berndtsson & Marie Molander 44 p
 3. Lena Hermansson & Mona Mogren 44 p
 4. Marina Welander & Anneli Blom 40 p
 5. Inger Widstrand & Anna-Greta Söderbäck 39 p
 6. Gunilla Lawner & Agneta Hultin 39 p
 7. Kerstin almqvisgt & Ako Olsson 38 p
 8. Eva Karlsson & Susanne Ullbrandt 37 p
 9. Bente Aarum & Malin Nyqvist 37 p
10. Anneli Olsson & Monica Johansson 36 p

 

19 september VSP 9 Hål Slg                                        Sponsor: Garn & Tyghörnan

A-klass   B-klass  
1. Anna-Greta Söderbäck 32 sl 1. Margot Hedlund 32 sl
2. Anna Lander 34 sl 2. Monica Svensson 33 sl
3. Malin Nyqvist 34 sl 3. Marie Molander 34 sl


12 september Lottad 9 Hål PB                                        Sponsor: Bohaget

A-klass   B-klass  
1.  Alva Haster 17 p 1. Margot Hedlund 18 p
2.  Solveig Karlsson 16 p 2. Catrine Persson 17 p
3.  Anna Lander 15 p 3. Ann-Christine Bergström 16 p


5 september VSP 9 Hål Slg                                        Sponsor: Hårbutiken

A-klass   B-klass  
1.  Alva Haster 34 sl 1. Susanne Ullbrandt    35 sl
2.  Maj-Britt Fredriksson 38 sl 2. Maria Adolfsson  38 sl
3.  Maggan Lydén 39 sl 3. Monica Johansson 38 sl


29 augusti, 2-mannalag greensome                         Sponsor: Pretak

1. Susanne Ullbrandt & Anneli Blom            Närmast Hål 5:an Kerstin Kvarnlöf 18 p
2. Lisbeth Östberg & Marie Molander           Närmast Hål 8:an  Mona Mogren 18 p
3. Marit Nilsson & Monica Svensson 18 p


22 augusti, VSP, 18 hål Slaggolf                                Sponsor: Kils Golfrestaurang

A-klass   B-klass  
1. Therese Fredriksson 72 sl 1. Bente Aarum 75 sl
2. Marina Welander 75 sl 2. Gitte Nyqvist     75 sl
3. Carina Adolfsson 76 sl 3. Maria Adolfsson 76 sl

 

15 augusti, lottad, 18 hål PB                                      Sponsor: Perssons Gräv

A-klass   B-klass  
1. Anna Lander 44 p 1. Marina Welander 39 p
2. Ewa Berndtsson 38 p 2. Monica Svensson      36 p
3. Gunilla Lawner 37 p 3. Susanne Ullbrandt 36 p

 

8 augusti, scramble.                                                    Sponsor:  Bentes Friskvårdsstuga

1. Gittan Åkerberg, Maria Adolfsson, Moa Ekdahl 57 p
2. Christina Östlund, Gunilla Lawner, Susanne Ullbrandt 59 p
3. Anna Lander, Malin Nyqvist, Marie Molander 60 p

 

1 augusti, 2-mannalag, Bästboll, greensome, scramble. Sponsor: Änglarum/Fotografen

1. Agneta Hultin & Irene Mattsson 47 p
2. Monica Svensson & Eva Flödén 44 p
3. Mona Mogren & Anna Lander 43 p

 

25 juli VSP 18 Hål PB

A-klass   B-klass  
1. Kerstin Almqvist 38 p 1.  Christina Östlund     40 p
2. Marit Nilsson 38 p 2.  Maria Adolfsson     39 p
3. Anna Lander 37 p 3. Gittan Åkerberg 36 p

 

18 juli VSP 18 Hål Slaggolf

A-klass   B-klass  
1. Anna Lander 72 sl 1.  Maria Adolfsson               71 sl
2. Solveig Carlsson 74 sl 2.  Marit Nilsson 77 sl
3. Therese Fredriksson 76 sl 3. Maggan Darle 79 sl

 

11 juli VSP 18 Hål PB

A-klass   B-klass  
1. Anna Lander 37 p 1. Kerstin Kvarnlöf     37 p
2. Marina Welander 36 p 2. Gitte Nyqvist 36 p
3. Alva Haster 35 p 3. Christina Östlund 33 p

 

27 juni                                                                           Sponsor: Kils Blomsterhandel

A-klass   B-klass  
1.  Gunilla Lawner 19 p  1.  Gitte Nyqvist        19 p
2.  Ylva Berndtsson 16 p 2.  Lena Hermansson 17 p
3.  Therese Fredriksson 15 p 3.  Ann-Christine Bergström 16 p

 

20 juni Klädshopen 3 manna lag,                                Sponsor: Klädshopen

1. Malin Nyqvist, Carina Berg, Gitte Nyqvist 86 p
2. Catrine Persson, Gunilla Lawner, Christina Östlund 83 p
3. Kerstin Kvarnlöf, Monica Svensson, Eva Flödén 79 p

 

13 juni, bästboll. Hemlig resa som gick till Karlskoga

1. Catrina Persson, Solveig Carlsson, Christina Samuelsson 65 p
2. Ulla Levin, Monica Johansson, Lisbeth Östberg 56 p
3. Anna Lander, Maggan Lydén, Ulla Boström 55 p
Närmast hål nr 5   Anna Lander 4,5 m  
De andra 3 korthålen hade ingen greenträff   

 

10 i topp, Hemlig resa

1. Anna Lander                31 p 6.  Carina Junghage 25 p
2. Monica Johansson       30 p 7.  Ewa Berndtsson     25 p
3. Catrine Persson           29 p 8.  Bente Aarum 25 p
4. A-C Bergström             27 p 9.  Monica Svensson 24 p
5. Christina Samuelsson   26 p 10.Karin Bäcklund 23 p

 

6 juni                                                                              Sponsor: Golfshopen

A-klass   B-klass  
1.  Ingrid Johansson 39 p  1.  Monica Svensson        37 p
2.  Alva Haster 39 p 2.  Bente Aarum 36 p
3.  Gunilla Lawner 36 p 3.  Christina Östlund 33 p

 

30 maj, irish greensome.                                             Sponsor: Ugnslackering i Karlstad

1:a  Monica Svensson & Eva Flödén 40 p
2:a  Marit Nilsson & Ingrid Johansson 38 p
3:a  Catrine Persson & Gunilla Lawner 37 p

 

23 maj, bästboll.                                                           Sponsor: Kils Byggservice

1. Ewa Berndtsson & Ingrid Johansson 45 p
2. Carina Halvarsson &  Monica Svensson 43 p
3. Carina Junghage & Marit Nilsson 41 p

 

20 maj, scramble.                                               Sponsor: Frilantz Fordonsservice/WCT-Verktyg

1. Therese F, Anci W, Ann-Christine B, Eva A 59,70 sl
2. Carina J, Eva K, Bente, Lena H 60,45 sl
Närmast Hål 5: Annelie S  Hål 8: Carina J, Hål 13: Pia A, Hål 16: Therese F   

 

16 maj                                                                            Sponsor: M.L.I

A-klass   B-klass  
1. Carina Junghage 70 slg 1. Bente Aarum                      75 slg
2. Kerstin Almqvist 70 slg 2. Monica Svensson 76 slg
3. Therese Fredriksson   73 slg 3. Catrine Persson 77 slg

 

9 maj                                                                              Sponsor: Lavendel / Frykgården

A-klass   B-klass  
1. Ylva Berndtsson 35 p 1. Susanne Ullbrandt            47 p
2. Gunilla Lawner 34 p 2. Birgitta Andersson 42 p
3.  Ingrid Johansson 33 p 3. Eva Karlsson 34 p