Resultat 2017

15 augusti, lottad, 18 hål PB                                      Sponsor: Perssons Gräv

A-klass   B-klass  
1. Anna Lander 44 p 1. Marina Welander 39 p
2. Ewa Berndtsson 38 p 2. Monica Svensson      36 p
3. Gunilla Lawner 37 p 3. Susanne Ullbrandt 36 p

 

8 augusti, scramble.                                                    Sponsor:  Bentes Friskvårdsstuga

1. Gittan Åkerberg, Maria Adolfsson, Moa Ekdahl 57 p
2. Christina Östlund, Gunilla Lawner, Susanne Ullbrandt 59 p
3. Anna Lander, Malin Nyqvist, Marie Molander 60 p

 

1 augusti, 2-mannalag, Bästboll, greensome, scramble. Sponsor: Änglarum/Fotografen

1. Agneta Hultin & Irene Mattsson 47 p
2. Monica Svensson & Eva Flödén 44 p
3. Mona Mogren & Anna Lander 43 p

 

25 juli VSP 18 Hål PB

A-klass   B-klass  
1. Kerstin Almqvist 38 p 1.  Christina Östlund     40 p
2. Marit Nilsson 38 p 2.  Maria Adolfsson     39 p
3. Anna Lander 37 p 3. Gittan Åkerberg 36 p

 

18 juli VSP 18 Hål Slaggolf

A-klass   B-klass  
1. Anna Lander 72 sl 1.  Maria Adolfsson               71 sl
2. Solveig Carlsson 74 sl 2.  Marit Nilsson 77 sl
3. Therese Fredriksson 76 sl 3. Maggan Darle 79 sl

 

11 juli VSP 18 Hål PB

A-klass   B-klass  
1. Anna Lander 37 p 1. Kerstin Kvarnlöf     37 p
2. Marina Welander 36 p 2. Gitte Nyqvist 36 p
3. Alva Haster 35 p 3. Christina Östlund 33 p

 

27 juni                                                                           Sponsor: Kils Blomsterhandel

A-klass   B-klass  
1.  Gunilla Lawner 19 p  1.  Gitte Nyqvist        19 p
2.  Ylva Berndtsson 16 p 2.  Lena Hermansson 17 p
3.  Therese Fredriksson 15 p 3.  Ann-Christine Bergström 16 p

 

20 juni Klädshopen 3 manna lag,                                Sponsor: Klädshopen

1. Malin Nyqvist, Carina Berg, Gitte Nyqvist 86 p
2. Catrine Persson, Gunilla Lawner, Christina Östlund 83 p
3. Kerstin Kvarnlöf, Monica Svensson, Eva Flödén 79 p

 

13 juni, bästboll. Hemlig resa som gick till Karlskoga

1. Catrina Persson, Solveig Carlsson, Christina Samuelsson 65 p
2. Ulla Levin, Monica Johansson, Lisbeth Östberg 56 p
3. Anna Lander, Maggan Lydén, Ulla Boström 55 p
Närmast hål nr 5   Anna Lander 4,5 m  
De andra 3 korthålen hade ingen greenträff   

 

10 i topp, Hemlig resa

1. Anna Lander                31 p 6.  Carina Junghage 25 p
2. Monica Johansson       30 p 7.  Ewa Berndtsson     25 p
3. Catrine Persson           29 p 8.  Bente Aarum 25 p
4. A-C Bergström             27 p 9.  Monica Svensson 24 p
5. Christina Samuelsson   26 p 10.Karin Bäcklund 23 p

 

6 juni                                                                              Sponsor: Golfshopen

A-klass   B-klass  
1.  Ingrid Johansson 39 p  1.  Monica Svensson        37 p
2.  Alva Haster 39 p 2.  Bente Aarum 36 p
3.  Gunilla Lawner 36 p 3.  Christina Östlund 33 p

 

30 maj, irish greensome.                                             Sponsor: Ugnslackering i Karlstad

1:a  Monica Svensson & Eva Flödén 40 p
2:a  Marit Nilsson & Ingrid Johansson 38 p
3:a  Catrine Persson & Gunilla Lawner 37 p

 

23 maj, bästboll.                                                           Sponsor: Kils Byggservice

1. Ewa Berndtsson & Ingrid Johansson 45 p
2. Carina Halvarsson &  Monica Svensson 43 p
3. Carina Junghage & Marit Nilsson 41 p

 

20 maj, scramble.                                               Sponsor: Frilantz Fordonsservice/WCT-Verktyg

1. Therese F, Anci W, Ann-Christine B, Eva A 59,70 sl
2. Carina J, Eva K, Bente, Lena H 60,45 sl
Närmast Hål 5: Annelie S  Hål 8: Carina J, Hål 13: Pia A, Hål 16: Therese F   

 

16 maj                                                                            Sponsor: M.L.I

A-klass   B-klass  
1. Carina Junghage 70 slg 1. Bente Aarum                      75 slg
2. Kerstin Almqvist 70 slg 2. Monica Svensson 76 slg
3. Therese Fredriksson   73 slg 3. Catrine Persson 77 slg

 

9 maj                                                                              Sponsor: Lavendel / Frykgården

A-klass   B-klass  
1. Ylva Berndtsson 35 p 1. Susanne Ullbrandt            47 p
2. Gunilla Lawner 34 p 2. Birgitta Andersson 42 p
3.  Ingrid Johansson 33 p 3. Eva Karlsson 34 p